prostodom.pl

Prosto do M

Koniec dopłat w 2016 roku?

Dzisiaj (15.03.2016 r.) BGK poinformował banki uczestniczące w programie Mieszkanie dla Młodych o rezerwacji 95% środków przeznaczonych na ten cel w 2016 roku. Oznacza to, że od jutra (16.03.2016 r.) nie będzie można składać wniosków o wypłatę dofinansowania MdM w 2016 roku. Niezarezerwowane 5% będzie przeznaczone na dodatkowe wsparcie dla rodzin, którym w 2016 roku urodzi sie trzecie lub kolejne dziecko oraz na wnioski, które zostały zarejestrowane w BGK w ciągu dnia pomiędzy ogłoszeniem osiągnięcia 95% rezerwacji a blokadą możliwości składania wniosków.

2017 i 2018 wciąż z dopłatami MdM Aktualnie można składać wnioski na dopłaty do nieruchomości, za które ostatnia część płatności ma być zrealizowana w 2017 lub 2018 roku. Co to oznacza w praktyce? Osoby kupujące od dewelopera mieszkanie, które jest w trakcie budowy i za które deweloper ma otrzymać pieniądze po grudniu 2016 roku wciąż mogą składać wnioski o dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych. Rynek pierwotny z płatnością w 2016 roku Kupującym mieszkania, za które deweloper lub spółdzielnia chce otrzymać pieniądze w 2016 roku nie pozostaje nic innego jak negocjacje. Deweloperzy zdają sobie sprawę z zasad, na jakich funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych. Dlatego wiedzą, że osoby, które nie posiadają wkładu własnego nie mają obecnie możliwości zakupu mieszkań i domów z płatnością całej ceny w 2016 roku. W takiej sytuacji niektórzy z nich na pewno zgodzą się na przeniesienie części ceny mieszkania na 2017 rok. W ten sposób wciąż będzie można skorzystać z dopłaty MdM.
W takiej sytuacji może się to wiązać z opóźnieniem terminu, w którym kupujący otrzyma klucze do mieszkania. Deweloper może nie zgodzić się na ich przekazanie, dopóki nie otrzyma kompletnej kwoty. Aby uniknąć tego problemu, można zaproponować inwestorowi kaucję, którą ten zwróci, gdy otrzyma dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych. Takie samo rozwiązanie można zastosować z deweloperami, którzy w ogóle nie chcą przenieść płatności części ceny. Rynek wtórny Tutaj sytuacja na razie jest niejasna. Zbywcy na rynku wtórnym nie chcą czekać na pieniądze do 2017 roku. Nawet gdyby niektórzy zgodzili się na przeniesienie części ceny, to banki nie patrzą na takie rozwiązania przychylnym okiem przy zakupie używanego mieszkania. Być może w ciągu kilku dni pojawi się jakieś rozwiązanie tej kwestii. Będziemy informować na bieżąco. Nowelizacja ustawy ? zwiększenie limitów Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, która miałaby w znacznym stopniu rozwiązać problem szybkiego wyczerpania środków z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z głównymi założeniami projektu, nad którym pracuje sejmowa podkomisja limity środków MdM na poszczególne lata (w tym 2016) miałyby wzrosnąć o 800 mln zł co rok. Dla porównania ? obecny limit na 2016 rok wynosi 730 mln zł.
Niestety ciężko oceniać szanse na powodzenie tego projektu. Z jednej strony program Mieszkanie dla Młodych to twór poprzedniego rządu, a jak wiemy obecny z nim nie sympatyzuje. Dodatkowo zwiększenie limitów oznaczałoby znaczne wydatki budżetowe, które dotychczas nie były uwzględniane. Z drugiej jednak strony fakt, że limit środków MdM został wyczerpany w marcu świadczy o tym, że program jest potrzebny. Wielu młodych ludzi, nie ma szans na kupno mieszkania, ponieważ nie posiada wymaganych 10% wkładu własnego. Bez dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych nie mają szans zamieszkać na swoim.

Jeżeli chcesz skorzystać z dopłaty, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, skontaktuj się z naszym doradcą.

2016-03-15Marcin Wypych

Zobacz również

NEWSLETTER

Otrzymuj bieżące informacje dotyczące kredytów mieszkaniowych! ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER

PODOBNE ARTYKUŁY

Skorzystaj z darmowej pomocy doradcy
+48 664 435 513
Zgłoś błąd na stronie.