prostodom.pl

Prosto do M

Możliwość składania wniosków o dopłatę MdM z puli 2017 roku jeszcze tylko przez kilka/kilkanaście dni.

Łączna pula środków na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych przewidziana na 2017 rok wynosi 746 mln zł. Połowę z tego, czyli 373 mln zł można zarezerwować w tym roku. Do 13.06.2016 r. w systemie BGK zostało zarezerwowanych niemal 260 mln zł. Ostatnie dni są bardzo intensywne, więc szacuje się, że środków wystarczy najdłużej do lipca.

Ostatnie tygodnie na wniosek o MdM w 2016 roku Żeby móc złożyć wniosek o MdM jeszcze w tym roku trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze ustalić płatność ze zbywcą w taki sposób, żeby ostatnia część była przelana w 2017 roku. Ta cześć nie może być mniejsza niż wysokość dopłaty. Po drugie należy szybko złożyć wniosek kredytowy wraz z wnioskiem o dopłatę MdM w banku, który zarezerwuje nam środki z MdM na początku procesu kredytowego. Niektóre banki rezerwują środki dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji kredytowej. Jeżeli złożymy wniosek w takim właśnie banku, a on decyzję wyda po wyczerpaniu się puli, o której mowa w pierwszym akapicie, to i tak nie załapiemy się na dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych. Co, jeżeli nie zdążę w tym roku? W 2016 roku można zarezerwować tylko połowę środków przewidzianych na rok 2017. Od 2 stycznia 2017 r. BGK wznowi możliwość składania wniosków z wypłatą w tym samym roku. Należy jednak mieć na uwadze, że zainteresowanie będzie bardzo duże. Pamiętajmy, że mniej więcej od sierpnia b. r. nie będzie można składać wniosków o MdM. Spora grupa osób, która nie ma swoich środków na wkład własny będzie czekać do nowego roku, żeby móc skorzystać z dopłaty. Dlatego w styczniu banki prawdopodobnie będą oblężone wnioskami o dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych. Będzie się to wiązało z kilkoma konsekwencjami:
? Procesowanie wniosków kredytowych będzie trwało dłużej niż zwykle. Należy to uwzględnić przy ustalaniu z deweloperem terminu płatności;
? Środki na 2017 rok mogą wyczerpać się już w pierwszym kwartale. Jeżeli tak się stanie, wciąż będzie możliwość składania wniosków na 2018 rok.

Należy pamiętać, że co kwartał zmieniają się maksymalne ceny za m2. Jeżeli w ostatnim kwartale b. r. kupujący zarezerwuje mieszkanie z myślą o złożeniu wniosku w 2017 r. będzie musiał liczyć się z ryzykiem spadku limitu, co może oznaczać, że mieszkanie nie będzie kwalifikowało się na dopłatę. Jak sobie z tym poradzić? Temat dopłaty jest skomplikowany sam w sobie. W obecnych warunkach wydaje się labiryntem, z którego wyjście jest bardzo ciężkie. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu lub jego okolicach nasi doradcy za darmo pomogą Ci uzyskać dopłatę oraz najtańszy, dostępny kredyt mieszkaniowy. W tym celu skorzystaj z formularza kontaktowego.

2016-06-14Marcin Wypych

Zobacz również

NEWSLETTER

Otrzymuj bieżące informacje dotyczące kredytów mieszkaniowych! ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER

PODOBNE ARTYKUŁY

Skorzystaj z darmowej pomocy doradcy
+48 664 435 513
Zgłoś błąd na stronie.